Dünya Glokom Günü
09 Mart 2021

Dünya glokom Günü  12 Mart.JPG


Glokom, optik sinirde (görmeden sorumlu göz siniri) ilerleyici ve geri döndürülemez hasarla karakterize olan ve tedavi edilmezse körlüğe yol açabilen göz hastalıkları grubunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dünya çapında ikinci en yaygın körlük nedenidir. Toplumda hala glokom vakalarının büyük çoğunluğu teşhis edilememiş durumdadır.

Dünya Glokom Haftası, glokom konusunda farkındalık yaratmak için Dünya Glokom Derneği'nin küresel bir girişimidir. Amacı insanları optik sinir muayenesi de dahil olmak üzere düzenli göz muayenesi yaptırmaya motive ederek glokom körlüğünü ortadan kaldırmaktır. Herhangi birinin yaşam boyu glokom riski yaklaşık % 2.3 iken, glokom hastasının birinci derece akrabalarında glokom riskinde on kat artış olduğu bildirilmektedir.

Bu nedenle, optik sinir muayenesi de dahil olmak üzere görme muayenesi ve göz tansiyonu ölçümleri, çok sayıda insanı körlükten kurtarabilir. Dünya Glokom Haftası'nın bu yılki teması, düzenli kontrollerle insanların dünyayı güzellik, çekicilik ve ışık dolu görmeye devam edeceği umudunu yansıtıyor.

Dünya parlak, gözünü koru!